Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej. akceptuję

Grupa Nowy Szpital

Zdrowe szpitale dla pacjentów w całej Polsce

Aktualności

Marta Pióro - Rzecznik prasowy GNS
502 273 465 mpioro@nowyszpital.pl

Grupa Nowy Szpital Holding S.A.

Najlepszy szpital, najlepsza pielęgniarka 2013-07-23

Dyskretna, troskliwa, widzi pacjenta a nie tylko kolejny przypadek – tak opisują cechy dobrej pielęgniarki, pracownicy Szpitala Giżyckiego, uczestniczący w eksperymencie „Najlepszy szpital.Giżycko”. 
 
Zbiór zasad dobrej pielęgniarki powstał w trakcie warsztatów, na których pracownicy szpitala w Giżycku tworzą plan zmian w placówce oraz pomocne w jego powstawaniu materiały edukacyjne. Jednym z elementów planu jest zbiór 10 zasad, jakie powinny przyświecać pracy pielęgniarki. 
 
Profil dobrej pielęgniarki to odpowiedź na wyniki ankiety wśród mieszkańców Giżycka, którzy pytani o najważniejsze zmiany, jakich oczekują od personelu pielęgniarskiego wskazywali na potrzebę większej życzliwości (32 proc.) i dostępności (29 proc.).  Podczas dyskusji warsztatowych panie pielęgniarki podkreślały, że  ich zadaniem jest bycie kimś w rodzaju adwokata pacjenta, który m.in.:  wysłucha, zapyta o zdrowie, nie każe na siebie czekać, mówi do pacjenta a nie obok niego, zawsze informuje o tym, co robi. 
 
Wyniki ankiety pokazały również, że 27 proc. mieszkańców Giżycka widzi potrzebę zapewnienia większej intymności podczas badań. Proponowane przez pielęgniarki zasady to np. zmniejszenie liczby personelu uczestniczącego w obchodzie, zachowanie powagi podczas obchodu, uprzedzanie pacjenta i prośba o jego zgodę na uczestniczenie osoby trzeciej podczas zbierania wywiadu czy wykonywania różnych badań i zabiegów pielęgnacyjnych, nie komentowanie wyglądu pacjenta, nie wypowiadanie głośno na korytarzu nazwiska pacjenta, nie przekazywanie  informacji dotyczących dolegliwości pacjenta na korytarzu. 
 
Eksperymentalny projekt „Najlepszy Szpital. Giżycko” ma na celu zmianę placówki w bardziej przyjazną dla pacjentów. Pierwszym etapem akcji była ankieta przeprowadzona wśród mieszkańców Giżycka. Jej wyniki posłużą do przygotowania planu zmian. Przebieg projektu można na bieżąco obserwować na stronie internetowej www.najlepszyszpitalgizycko.pl, na www.facebook.com/zdroweszpitale  oraz na Twitterze: @szpitalgizycko. 
 
 
 
powrót