Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej. akceptuję

Grupa Nowy Szpital

Zdrowe szpitale dla pacjentów w całej Polsce

Aktualności

Marta Pióro - Rzecznik prasowy GNS
502 273 465 mpioro@nowyszpital.pl

Grupa Nowy Szpital Holding S.A.

Odpowiadamy na nieprawdziwe informacje o Grupie Nowy Szpital 2017-01-19

W ostatnim czasie ukazują się informacje, które w negatywnym świetle pokazują wieloletnią działalność Grupy Nowy Szpital. Uważamy, że są one krzywdzące i niesprawiedliwe wobec naszych samorządowych partnerów, pracowników i wszystkich, którzy przez lata tworzyli Grupę Nowy Szpital. Dlatego czujemy się w obowiązku, zwłaszcza w odniesieniu do pracowników szpitali i powiatów, z którymi współpracujemy, odnieść się do zarzutów, które padły pod adresem GNS w ostatnich publikacjach.

Od wielu lat działamy w trudnych realiach ochrony zdrowia i kierujemy się przede wszystkim dobrem pacjenta. Zawsze przestrzegamy prawa i postępujemy zgodnie z zasadami określanymi przez administrację publiczną, Ministerstwo Zdrowia, Narodowy Fundusz Zdrowia. 

Nie zgadzamy się z tezą, że pozyskiwaliśmy szpitale w niejasnych okolicznościach. Braliśmy udział w publicznych przetargach a ostateczną decyzję podejmowały samorządy. Przekształcenie szpitala w Olkuszu było badane przez NIK i Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie. 

Nie zgadzamy się z opinią, że wykupiliśmy silne szpitale a dzierżawione placówki traktujemy gorzej. GNS nabył majątek szpitali, który został wystawiony na sprzedaż. Za dzierżawiony majątek Grupa płaci czynsz dzierżawny właścicielom majątku. Inwestujemy we wszystkie szpitale, bez względu na to, czy majątek szpitala jest własnością Grupy czy jest dzierżawiony. Poziom inwestycji uzależniony jest przede wszystkim od możliwości, jakie określa kontrakt z NFZ. 

Nie prawdą jest, że umowy między Grupą i samorządami niedostatecznie chronią interes publiczny i pozbawiają samorządy kontroli nad środkami z NFZ. Szanujemy wszystkich naszych partnerów samorządowych i ich prawa. Samorządy mają swoich przedstawicieli w radach nadzorczych spółek szpitalnych. Interes pacjentów jest zabezpieczony w umowie z samorządem, która zawsze zawiera plany rozwoju usług medycznych. Powiaty stale monitorują wykonanie tych umów poprzez systematyczne kontrole w szpitalach. Zasadność i prawidłowość wydatkowania środków publicznych z kontraktów z NFZ sprawdza podczas częstych kontroli sam Fundusz. 

Nie „wypompowujemy” i nie wyprowadzamy ze szpitala żadnych środków przeznaczonych na leczenie. Przeciwnie, dbamy aby w szpitalu zostało jak najwięcej środków na leczenie pacjentów. Świadczymy dla szpitali wspólne usługi administracyjne a ich koszt jest niższy niż gdyby każda z placówek robiła to samodzielnie. Wszystkie usługi zewnętrzne dla szpitali, dostawy leków, materiałów medycznych wybierane są na zasadzie przetargów a ogłaszenia o nich są publicznie dostępne. Transakcje zawierane przez Grupę są regularnie badane przez niezależnych audytorów. 

Przykro nam, że materiały tworzone o Grupie nie pokazują całej złożoności funkcjonowania w realiach systemu ochrony zdrowia. Sugerowanie nam nieuczciwości czy braku transparentości w sytuacji, gdy codziennie w każdym szpitalu wkładany jest ogromny wysiłek w pracę dla pacjentów, jest bardzo krzywdzące dla osób które tę pracę wykonują. 

Zależy nam na Państwa opinii, dlatego uznaliśmy za konieczne odnieść się do krytki i zarzutów, które pewnie i Państwu sprawiły dużą przykrość. Tych z Państwa, którzy chcieliby dowiedzieć się czegokolwiek więcej, bardzo zapraszamy do kontaktu. Chętnie spotkamy się i odpowiemy na wszystkie pytania, bo Państwa opinia o GNS jest dla nas szczególnie ważna. W razie jakichkolwiej pytań, bardzo proszę o kontakt, Krzysztof Zgoda, tel. 502 273 465 

powrót