Sąd oddalił zażalenie Powiatu Giżyckiego w sprawie zarządcy przymusowego w Szpitalu Giżyckim 2015-05-21

21 maja br. Sąd Apelacyjny w Szczecinie oddalił zażalenie Powiatu Giżyckiego na postanowienie Sądu Okręgowego w Szczecinie z dnia 13 kwietnia 2015r. (sygn. VIII GCo 68/15) ustanawiające zarządcę przymusowego w Szpitalu Giżyckim. W ocenie Sądu Apelacyjnego w Szczecinie decyzja Sądu Okręgowego w Szczecinie była prawidłowa i musiała się pozostać w mocy.

W uzasadnieniu zapadłego rozstrzygnięcia Sąd II instancji stwierdził m.in.  że z uwagi na trwający spór pomiędzy Grupą Nowy Szpital i Powiatem Giżyckim obecność zarządcy przymusowego ma na celu stabilizowanie i klarowne określenie sytuacji zarządczej w Szpitalu Giżyckim sp. z o.o.  Zdaniem Sądu atmosfera konfliktu oraz kolejne działania podejmowane przez Powiat Giżycki tj. powołanie Pani Anetty Gaweł na stanowisko dyrektora zarządzającego jeszcze dobitniej unaoczniają zasadność udzielonego zabezpieczenia poprzez umożliwienie czuwania nad prawidłowym działaniem Szpitala przez zarządcę przymusowego. Równolegle Sąd Odwoławczy nie dostrzegł żadnych zagrożeń dla działalności Szpitala ze strony zarządcy przymusowego.

Dodatkowo Sąd Rejonowy w Olsztynie na wniosek Grupy Nowy Szpital, 8 maja br. zdecydował o konieczności zabezpieczenia udziałów w spółce Szpitala Giżyckiego. To oznacza, że Powiat Giżycki nie może sprzedawać ani obciążać udziałów Szpitala Giżyckiego, należących zgodnie z umową do Grupy Nowy Szpital.

Zgodnie z umową zawartą między Powiatem Giżyckim i Grupą Nowy Szpital, po 5 latach, 67 proc. udziałów w spółce Szpital Giżycki, powiat miał przekazać Grupie. 26 marca br. Powiat Giżycki bezprawnie wypowiedział umowę. W związku z informacjami o możliwości przekazania udziałów w Szpitalu, Grupa Nowy Szpital zdecydowała o oddaniu sprawy do sądu.